2021. február 12.
Góbé Farsang
Kézdivásárhely

HARGITA NEMZETI SZÉKELY NÉPI EGYÜTTES | GÓBÉ FARSANG

Közreműködik a Kedves zenekar
2021. február 12., 19.00
Vigadó Művelődési Ház | Nagyterem
Jegyár: 20 lej
Belépés regisztráció alapján. A helyek száma korlátozott.

Jegyek a Vigadó Művelődési Ház jegypénztárában kaphatók (hétfő/kedd/szerda/csütörtök 11.00 és 16.00 óra, illetve pénteken 11.00 és 14.00 óra között, valamint előadások előtt egy órával.
Előzetes regisztráció: 0730 600 279.

Megkérjük nézőinket, hogy lefoglalt jegyeiket legkésőbb egy nappal az előadás előtt váltsák ki.
Mindannyiunk egészségének megőrzése érdekében szíveskedjenek betartani a járványügyi előírásokat, így a szájmaszk viselését.
37,3 Celsius-fok fölötti testhőmérséklettel rendelkező nézőinket nem áll módunkban beengedni a nézőtérre.
Felhívjuk kedves nézőink figyelmét, hogy a kötelező távolság betartása miatt a helyek száma korlátozott
„Gazdag életet él az, aki követi a néphagyományok rendjét. Lelki és szellemi értékeket ugyanúgy megismerhet általa, mint ahogy az anyagi javak megteremtésének vagy a testi örömök megszerzésének helyes módjait is. A hagyomány – szorosan követve a természet rendjét – megtart és éltet: benne a szigorú hangulatú jeles napok, a gondosan megtervezett munka időszaka arányosan párosul a pihenéssel, a szórakozással, a lélek feltöltődésének ünnepeivel. A profán és szent rítusok az időt kiteljesítve folyamatosan átbillentik az embert az egyensúlykeresés körforgásába.
A téli ünnepkör bensőséges adventi szakaszát a farsangi tombolás ideje váltja fel. Ekkor – vízkereszt után - a világ tótágast áll, minden és mindenki átlényegül vagy kivetkőzik magából megidézve a kigúnyolásra, kifigurázásra érdemes jelenségeket. A népi hagyomány eleven, tovább él, a farsangi jelenetek a közelmúlt eseményeire válaszolnak, a közélet visszásságait is kipellengérezve.


A Hargita Együttes Góbé farsang című előadása bőven merít a néphagyomány téli szokásaiból, és saját szájíze szerint fűszerezve azokat kívánja bemutatni, hogy az ünnepek a lélek megtisztulásának, a szív megkönnyítésének lehetőségei.

A színes farsangi kavalkád Konc király és Cibere vajda ádáz harca, két párbaja között bontakozik ki, ami alatt, vásári jelenetek, kocsmai mulatozás, tánc, ének és számos különös zsánerfigura jelenik meg. A forgatagban krampuszok, kukák, állatmaszkos alakok tűnnek fel, maga a nagy kaszás is tiszteletét teszi, álpapok, kántorok és siratóasszonyok az álhalottak tréfás temetését játsszák, a medve és a legény játékos birokra kel, a piaci alkudozás mesterei elkótyavetyélik a haszonállatot, aztán bőséges áldomást isznak rá, s közben mindezt kíváncsi kecskék pletykálják ki. A szilaj mulatás végét egy temetési szertartás jelzi, melynek során egy 100 éves nagybőgőt kísérnek utolsó útjára: az ügyetlenül összetákolt, ütött-kopott hangszer hamis, disszonáns hangjával alkalmatlan a muzsikálásra. Ezért a búcsúztatóján senki sem szomorú, tréfásan élcelődve helyezik sírba, azt kívánva soha többet ne szólaljon meg!”

Az előadás létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap Támogatta.
Az előadás támogatta a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. az András Alapítvány által, valamint az Erőforrások Minisztériuma, Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, Csoóri Sándor Alap.


Rendező koreográfus: Orza Călin
Zenei szerkesztő: Román Hunor, Szabó Lóránd
Igazgató, művészeti vezető: András Mihály
<< Vissza
Gyorskereső
Kövesse fellépéseinket
Online jegyvásárlás
bileta.ro